Jeśli zależy Ci na wykonaniu na koszulce lub innym ubraniu wysokiej jakości druku, bogatego w fotograficzne detale lub po prostu chcesz przenieść ulubione zdjęcie na część garderoby, postaw na druk sublimacyjny.

Druk sublimacyjny to rodzaj druku cyfrowego, który „wtłacza” pożądany wzór w strukturę materiału. Sublimacja jest niezwykle trwała – obraz nie traci na jakości podczas prania i nie „łamie się”, nawet jeśli zadrukujemy w ten sposób duży obszar. Jest także niewyczuwalny w dotyku – stanowi integralną część tkaniny, co podnosi komfort jej użytkowania. W praktyce oznacza to, że wybrana przez nas grafika lub napis nie odznaczają się od materiału i nie posiadają charakterystycznej, grubszej struktury, która siłą rzeczy jest bardziej podatna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

Sublimacja – co to?

Wiele osób, które po raz pierwszy stykają się z tą techniką druku, zastanawia się, co to jest sublimacja.

Sublimacja to pojęcie, które wszyscy znamy (a przynajmniej powinniśmy znać) z lekcji chemii lub biologii. W skrócie mówiąc, to przemiana cząsteczek ze stanu stałego w stan gazowy, z pominięciem stanu ciekłego. Dokonuje się ona w odpowiednich warunkach, ściśle związanych z ciśnieniem i temperaturą.

Sublimacja wykorzystywana przy omawianym typie druku pozwala na wniknięcie barwników w materiał. Wysoka temperatura sprawia, że poszczególne pigmenty zmieniają stan skupienia ze stałego na gazowy, a włókna otwierają się, aby wchłonąć kolor.

Podgrzewanie w termoprasie oddziałuje więc na dwie struktury, wprowadzając w nich zmiany, których nie da się już cofnąć. To właśnie za sprawą sublimacji naniesiony obraz jest praktycznie nie do zdarcia. Pigmenty stają się bowiem nierozerwalną częścią włókien, które pod koniec całego procesu zamykają się, a później nie dopuszczają do blaknięcia, nawet przy intensywnym użytkowaniu czy częstym praniu w pralce z dodatkiem popularnych środków odplamiających.

Druk sublimacyjny na tkaninach

Druk sublimacyjny wykonuje się przede wszystkim na jasnych, poliestrowych materiałach. Ciemne kolory nie pozwalają bowiem na odwzorowanie jaśniejszych barw, jeśli takie zostały wykorzystane w projekcie, ponieważ barwniki są półprzezroczyste i na ich wygląd w znacznym stopniu wpływa także tło.

Nie oznacza to jednak, że przy druku sublimacyjnym na tkaninach nie można eksperymentować z innymi kombinacjami. Połączenie tła z różnymi barwami nadruku pozwala osiągać ciekawe efekty wizualne. Nie należy także obawiać się sytuacji, w której na kolorowe tło nanosimy elementy w czerni – takie zestawienia zawsze będą wyglądać dobrze.

Nadruk wykonany metodą sublimacji sprawdzi się także w przypadku tkanin mieszanych, np. poliestru z domieszką bawełny czy elastanu. Przewaga włókien poliestrowych pozwala na zachowanie wysokiej jakości obrazu.

Sublimacja – zalety

Druk sublimacyjny posiada wiele zalet. Po pierwsze jest ekologiczny, ponieważ barwniki nie mają w swoim składzie rozpuszczalników, które negatywnie wpływają na środowisko. To niezwykle ważne, szczególnie dla osób, którym zależy na ograniczeniu produkowanych przez siebie zanieczyszczeń.

Kolejną zaletą tego typu druku jest fakt, że pozwala na odwzorowanie nawet najmniejszych detali, w bardzo szybkim czasie. Warto jednak pamiętać, że punktem wyjścia jest projekt w odpowiednim formacie i rozdzielczości. Kiedy już go mamy, wystarczy kilka sekund, aby wiernie odtworzyć np. fotografię na koszulce czy wymyślną grafikę na sportowych legginsach.

 

Jak już wspominaliśmy, nawet przy dużej powierzchni, obraz otrzymywany w wyniku druku sublimacyjnego jest odporny na pękanie czy utratę koloru. Świetnie sprawdzi się więc w przypadku odzieży, którą chcemy intensywnie użytkować. Możemy go wykorzystać do ozdobienia topów, koszulek, legginsów, kominów, bluz, worków, plecaków, a nawet ręczników. Przy technice druku sublimacyjnego ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Druk sublimacyjny na tkaninach nie jest drogi. To ekonomiczne rozwiązanie, które w prosty sposób nada naszym ubraniom niepowtarzalnego charakteru.

Produkty sublimowane, takie jak: bluzy, koszulki, koszulki, polo, czapki, workoplecaki, legginsy, kominy i ręczniki możesz wyprodukować hurt.koszulkowo.com.